27 września odbyło się w naszej szkole uroczyste otwarcie ekopracowni dedykowanej odnawialnym źródłom energii, która powstała w ramach Konkursu „Ekopracownia - zielone serce szkoły” z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Koszt inwestycji wyniósł 75 tyś. zł.
Głównym celem realizacji tego przedsięwzięcia jest rozpowszechnianie edukacji przyrodniczej, podnoszenie świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw proekologicznych. Dzięki utworzeniu ekopracowni wyposażonej w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne uczniowie zyskali przyjazne miejsce do nauki i rozwijania swoich zainteresowań z zakresu przedmiotów przyrodniczych i do realizacji inicjatyw na rzecz ochrony środowiska w przyszłości.
Otwarcia pracowni dokonała poseł Beata Strzałka, wspólnie z Moniką Żur dyrektorem Delegatury w Zamościu Kuratorium Oświaty w Lublinie i Zbigniewem Pyczko wójtem gminy Biszcza. Na otwarciu pracowni obecny był również Stanisław Dyjak wójt Gminy Potok, Grzegorz Ciosmak przewodniczący Rady Gminy Biszcza wraz z radnymi, Jolanta Harasiuk kierownik Gminnego Zespołu do spraw Oświaty, Ewa Jednac, skarbnik gminy Biszcza Elżbieta Wasąg, dyrektor Samorządowego Zespołu Szkolnego im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy, Agnieszka Buła dyrektor Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Goździe Lipińskim, przedstawiciele Rady Rodziców ze Szkoły Podstawowej w Bukowinie, a także społeczność szkolna.
Pani dyrektor, Jolanta Perczyńska, w swoim przemówieniu podkreśliła, że nadrzędnym celem powstałej ekopracowni jest edukacja ekologiczna, a więc kształtowanie u dzieci i młodzieży poczucia odpowiedzialności za stan środowiska, w którym żyjemy, a tym samym za dobra natury, z których codziennie korzystamy. Do dyspozycji nauczycieli i uczniów są m.in. mikroskopy, w tym mikroskop stereoskopowy, modele demonstracyjne, plansze, mapy, przyrządy do badań i doświadczeń stacjonarnych i w terenie. Dodała również,że ekopracownia przyczyniła się do powstania Szkolnego Klubu Ekologa i dostępna jest dla wszystkich uczniów, co więcej, szkoła będzie prowadziła zajęcia otwarte dla uczniów z innych szkół z terenu gminy Biszcza i sąsiednich gmin.
Po symbolicznym przecięciu wstęgi zaproszeni goście mieli możliwość obserwowania pracy zespołów uczniów, którzy wykonywali przydzielone im zadania, wykorzystując zasoby pracowni.
Na koniec pani dyrektor podziękowała całej społeczności szkolnej za ogromne zaangażowanie w zrealizowany projekt.