23 kwietnia obchodzony jest Dzień Języka Angielskiego. Jest on uznawany za datę narodzin oraz śmierci Williama Szekspira. W naszej szkole uczniowie klas IV- VIII świętowali go poznając tajniki Londynu umieszczone na ośmiu stacjach dydaktycznych. Rozwiązując w grupach różnorakie zagadki odgadywali nazwy znanych londyńskich zabytków. Uczniowie klas młodszych poznawali tajniki Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Dopasowywali karty obrazkowe do ich pisemnych odpowiedników. Grali w kalambury oraz w grupach odgadywali poznane słownictwo.
Dzień Języka Angielskiego
- 7
Obchody Dnia Ziemi
- 10
Dnia 23 kwietnia 2025 roku w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Ziemi, których celem było zwiększenie świadomości ekologicznej oraz promowanie działań na rzecz ochrony środowiska. W ramach wydarzenia przygotowano szereg atrakcji edukacyjnych oraz praktycznych aktywności, angażujących cała społeczność szkolną.
Pierwszym punktem programu były zajęcia edukacyjne odbywające się w sali gimnastycznej w formie kącików zagadek. Zaproponowane zajęcia zachęciły uczniów do sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Uczniowie współpracując w grupach rozwiązywali zagadki i zadania związane z ekologią, które doprowadziły do odkrycia hasła dnia „ Planeta nie potrzebuje superbohaterów, tylko świadomych ludzi”. Zajęcia edukacyjne cieszyły się dużym zainteresowaniem i dostarczyły wielu emocji oraz dobrej zabawy.
Po części edukacyjnej uczniowie klas VI-VIII wraz z nauczycielami udali się na teren przyszkolny, aby wziąć udział w akcji sprzątania. Zaopatrzeni w rękawiczki ochronne i worki na śmieci, uczniowie z dużym zaangażowaniem zbierali odpady. Akcja nie tylko przyczyniła się do poprawy estetyki najbliższego otoczenia, ale również uświadomiła, jak duże znaczenie ma codzienne dbanie o czystość w przestrzeni publicznej.
Obchody Dnia Ziemi przebiegły w atmosferze zaangażowania i współpracy. Uczestnicy nie tylko poszerzyli swoją wiedzę na temat ochrony środowiska, ale również aktywnie włączyli się w działania proekologiczne. Mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenia przełożą się na codzienne nawyki i przyczynią się do tworzenia świadomej i odpowiedzialnej postawy wobec przyrody.
Życzenia Wielkanocne
Rejonowe biegi przełajowe
We wtorek 15.04.2025 r. nad zalewem "Bojary" w Biłgoraju odbyły się Rejonowe biegi przełajowe, w których udział wzięli zwycięzcy eliminacji powiatowych z terenu powiatu biłgorajskiego, janowskiego oraz kraśnickiego.
Naszą szkołę reprezetowała Gabriela Maciocha, która pokazała prawdziwego ducha walki. Mimo dużego ubytku sił w eliminacjach powiatowych oraz zmęczenia, w mocno obsadzonym i wyrównanym biegu zajęła 14 miejsce.
Wielkie gratulacje dla Gabrieli oraz wszystkich uczestników rywalizacji!
Warsztaty „Wielkanocne Inspiracje”– kreatywnie, radośnie, razem!
- 6
11 kwietnia 2025 roku świetlica naszej szkoły zamieniła się w pełną kolorów, uśmiechów i pozytywnej energii przestrzeń twórczą. Wszystko za sprawą warsztatów „Wielkanocne Inspiracje”, w których udział wzięli uczniowie klasy 0 - III wraz ze swoimi rodzicami. To wyjątkowe spotkanie było okazją do wspólnego spędzenia czasu – bez pośpiechu, za to z dużą dawką radości i rodzinnego ciepła. Wspólnie tworzyliśmy wielkanocne koszyczki oraz kurczaczki niespodzianki, które nie tylko zachwycały pomysłowością, ale też były dowodem na to, jak wiele można stworzyć działając razem.
Warsztaty to nie tylko czas pracy twórczej – to chwile, w których dzieci i rodzice mogli wzajemnie się inspirować i po prostu dobrze bawić. Pomysłowość uczestników nie miała granic – każda praca była inna, niepowtarzalna i pełna uroku.
Bo najpiękniejsze chwile to te, które tworzymy wspólnie – z sercem, pasją i uśmiechem.
Pokazy Historyczne – żywa lekcja historii!
- 12
W dniu 10 kwietnia nasi uczniowie mieli niezwykłą okazję uczestniczyć w Pokazach Historycznych, które poprowadził pan Przemysław Zyga z grupy "Patriotic – Pokazy Historyczne". Było to wyjątkowe spotkanie z historią XX wieku – żywe, angażujące i pełne pasji!
Podczas spotkania uczniowie poznali wydarzenia z XlX wieku:
- powstanie listopadowe,
- powstanie styczniowe oraz ich skutki. Mianowicie rusyfikację i germanizację.
Przebieg najważniejszych konfliktów XX wieku:
- I wojna światowa – omówiono jej przebieg i przedstawiono postaci Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Romana Dmowskiego oraz postanowienia traktatu wersalskiego
- II wojna światowa – genezę wojny, w tym pakt Ribbentrop Mołotow, a także takie wydarzenie jak prowokację na radiostacji w Gliwicach i obronę Westerplatte.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się możliwość umundurowania oraz uzbrojenia – uczniowie mogli przymierzyć mundury, zobaczyć broń używaną przez żołnierzy I i II wojny światowej.
Powiatowe biegi przełajowe
- 2
POWIATOWE BIEGI PRZEŁAJOWE
9 kwietnia 2025 roku nad zalewem "Bojary" w Biłgoraju odbyły się "Powiatowe drużynowe i indywidualne biegi przełajowe dziewcząt i chłopców".
Naszą szkołę reprezentowało siedmioro zawodników:
1. Antoni Kuśmierz kl. II
2. Denys Stupin kl. II
3. Szymon Bulicz kl. II
4. Błażej Maciocha kl. III
5. Miłosz Tutka kl. V
6. Szymon Koszel kl. V
7. Gabriela Maciocha kl. VI
Ze znakomitej strony pokazali się - Gabriela Maciocha, zajęła III miejsce oraz Błażej Maciocha VI miejsce w swoich kategoriach wiekowych. Pozostali nasi reprezentanci uplasowali się na dalszych miejscach, chociaż dzielnie walczyli.
Jeszcze raz wilkie gratulacje dla całej ekipy!
Lubelska Wojewódzka Liga Szachowa
Lubelska Wojewódzka Liga Szachowa Juniorów 2025 – Rejon nr 5 w Biszczy. W piątek 4 kwietnia 2025 roku w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji Biszczy odbyła się Lubelska Wojewódzka Liga Szachowa Juniorów 2025. W szachowej rywalizacji udział wzięło 106 uczniów reprezentujących 16 szkół z powiatów: biłgorajskiego, janowskiego, kraśnickiego i lubelskiego rywalizujących w czterech grupach wiekowych.
Naszą szkołę z dumą reprezentowali uczniowie: Martyna Szymanik(kl.III), Błażej Maciocha(kl.III), oraz Lena Leśniak(kl.VI). Wszyscy zawodnicy wykazali się dużym skupieniem, opanowaniem i pasją do gry. Najlepszy wynik spośród naszych reprezentantów osiągnęła Martyna Szymanik zajmując wysokie 5. miejsce. Lena Leśniak uplasowała się na 11. pozycji, a Błażej Maciocha na 21. miejscu. To ogromne osiągnięcie, biorąc pod uwagę wysoki poziom rywalizacji i liczbę uczestników.
Szachy to nie tylko rywalizacja – to także doskonała okazja do rozwijania logicznego myślenia, koncentracji, cierpliwości oraz umiejętności podejmowania decyzji. Uczą również odpowiedzialności za własne wybory i budują pewność siebie. To wartości, które z pewnością zaprocentują w przyszłości – zarówno w nauce, jak i w codziennym życiu.
Dziękujemy uczniom za ich zaangażowanie, gratulujemy uzyskanych wyników i życzymy dalszych sukcesów – zarówno przy szachownicy, jak i poza nią!
Wizyty zawodoznawcze w szkołach średnich
- 11
Dni Otwarte w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu, Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju oraz Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju – wyjazd klasy ósmej. 28 marca 2025 roku uczniowie klasy ósmej naszej szkoły wzięli udział w Dniach Otwartych Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu. Wyjazd odbył się w ramach działań z zakresu preorientacji zawodowej i był dla uczniów doskonałą okazją do zapoznania się z ofertą edukacyjną tej szkoły. Podczas wizyty mogliśmy zobaczyć, jak szkoła łączy bogatą tradycję z nowoczesnymi rozwiązaniami w kształceniu zawodowym. Zwiedziliśmy m.in. park maszynowy, pracownie specjalistyczne, co pozwoliło uczniom lepiej zrozumieć specyfikę kierunków oferowanych przez szkołę. Na zakończenie czekał na nas miły akcent – wspólny poczęstunek przy ognisku, który sprzyjał integracji i swobodnym rozmowom. Udział w Dniach Otwartych pozwolił ósmoklasistom spojrzeć szerzej na możliwości dalszej edukacji, zobaczyć zawody w praktyce i zadać pytania uczniom oraz nauczycielom szkoły, którą mogą wybrać w najbliższej przyszłości. Tego typu doświadczenia pomagają młodzieży świadomie podejmować decyzje dotyczące dalszej ścieżki kształcenia, rozwiewają wątpliwości i inspirują do refleksji nad własnymi predyspozycjami oraz zainteresowaniami.
"Niezwykły świat pająków"
- 4
31 marca 2025r. uczniowie klasy IV i V wzięli udział w warsztatach przyrodniczych: "Niezwykły świat pająków ". Dzięki zaproszeniu przez Bibliotekę Publiczną przy Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Biszczy oraz pogadance pani Emilii oraz pani Ewy, uczniowie mieli możliwość zdobycia, a także porzeszenia swojej wiedzy na temat pajęczaków. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały wykładu, obejrzały prezentację. Zadawały dużo pytań, na które uzyskały mnóstwo wyczerpujących odpowiedzi. Najciekawszym punktem spotkania okazał się pokaz różnych gatunków Ptaszników, którymi na co dzień z wielką pasją zajmuje się pani Emilia. Skupienie wokół terrarium i zaineresowanie uczniów tym gatunkiem było ogromne. Wszyscy byli podekscytowani niecodziennym widokiem pająków. Dowiedzieli się czym i w jaki sposób się je karmi, a także sprząta ich otoczenie. Nie zabrakło również odważnych, którzy bez chwili zawahania wzięli pająka na dłoń. Nikt z obecnych nie zgłaszał arachnofobii, mimo to, nie wszyscy mieli na tyle odwagi i pewności, że dadzą radę utrzymać spokojnie Ptasznika na ręce. Uczniowie zostali również zachęceni przez panią Ewę do pogłębiania wiedzy na temat pajęczaków, poprzez korzystanie z zasobów bibliotecznych. Dzieci jednomyślnie oceniły warsztaty za niezwykle interesujące i potrzebne.
Z pewnością dzisiejsze informacje, a zwłaszcza prezentacja żywych organizmów, pomoże usystematyzować wiedzę na lekcjach przyrody i biologii.
Dzień wiosny
- 12
Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole upłynął w radosnej i wyjątkowej atmosferze. Tego dnia lekcje wyglądały zupełnie inaczej niż zwykle – to członkowie Samorządu Uczniowskiego przejęli rolę nauczycieli i prowadzili zajęcia dla swoich kolegów. Było to nie tylko ciekawe doświadczenie dla uczniów, ale także okazja do dobrej zabawy i nauki w nietypowej formie. Każda lekcja miała swój niepowtarzalny charakter, a kreatywność prowadzących sprawiła, że uczniowie chętnie angażowali się w różne aktywności.
Po zakończeniu zajęć wszyscy udali się do sali gimnastycznej, gdzie zorganizowano wspólne oglądanie bajki pt. "Vaiana 2". Był to moment wytchnienia, który pozwolił uczniom zrelaksować się i poczuć beztroską atmosferę pierwszego dnia wiosny. Przed seansem czekała na wszystkich prawdziwa uczta – uczniowie mogli zakupić pizzę, którą z przyjemnością zjedli w towarzystwie swoich przyjaciół. Wspólne posiłki zawsze sprzyjają integracji, a rozmowy i śmiech rozbrzmiewały w całej szkole.
Na zakończenie tego pełnego atrakcji dnia uczniowie wzięli udział w rozgrywkach sportowych na szkolnym boisku. Rywalizacja przebiegała w duchu fair play, a każdy miał okazję sprawdzić swoje umiejętności i dobrze się bawić. Wspólna aktywność na świeżym powietrzu była doskonałym sposobem na świętowanie nadejścia wiosny.
To był wyjątkowy dzień, pełen pozytywnej energii i integracji, który na długo pozostanie w pamięci uczniów.
VI Powiatowy Konkurs Piosenki " Śpiewamy przeboje naszych dziadków... czyli czar starej piosenki"
- 6
21 marca 2025 roku uczennice klasy 6 brały udział w VI Powiatowmy Konkursie Piosenki " Śpiewamy przeboje naszych dziadków... czyli czar starej piosenki", który odbył się w Szkole Podstwowej im. Św. Franciszka z Asyżu w Lipinach Dolnych. Maja Przytuła i Anna Kurko zaprezentowały utwory z repertuaru Kombi: "Słodkiego miłego życia" i "Pokolenie". Maja zdobyła 3 miesjce w kategori starszych klas a Ania wyróżnienie. Gratulujemy naszym szkolnym piosenkarkom i życzymy dalszych sukcesów.
Młodzież zapobiega pożarom - etap gminny
- 5
W środę, 19 marca, w budynku Urzędu Gminy Biszcza odbyły się Gminne Eliminacje 47 edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom" Naszą szkołę reprezentowali:
Wiktor Przytuła, Martyna Szymanik, Błażej Maciocha - grupa młodsza,
Antoni Buza, Aleksandra Chyl, Lena Leśniak, Anna Kurko - grupa starsza.
W klasyfikacji końcowej Martyna Szymanik zajęła wysokie II miejsce.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali druhowie z gminnych jednostek OSP - druh Mariusz Olekszyk, komendant Zarządu Oddziału Gminnego OSP RP w Biszczy, druh Mariusz Bulicz (OSP Bukowina) - członek Zarządu Oddziału Gminnego OSP RP w Biszczy, druh Adam Stępień (OSP Biszcza II) - członek Zarządu Oddziału Gminnego OSP RP w Biszczy; i druh Andrzej Kowal (OSP Biszcza I).
Gratulujemy osiągniętych wyników.
Indywidualne Mistrzostwa Powiatu w Szachach
- 1
Mistrzostwa Powiatu w Szachach Indywidualnych.
17 marca 2025 roku w Biszczy odbyły się XX Szkolne Indywidualne Mistrzostwa PowiatuBiłgorajskiego w Szachach. W zawodach ogółem wzięło udział 182 zawodniczek i zawodników w 6 kategoriach wiekowych.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w trzech kategoriach wiekowych:
- Martyna Szymanik oraz Błażej Maciocha w kategori uczniów klas I-III,
- Lena Leśniak oraz Anna Kurko w kategorii uczniów klas IV-VI,
- Amelia Kucharz oraz Kacper Maziarz w kategorii klas VII-VIII.
Najlepsze wyniki uzyskali:
Martyna Szymanik IV miejsce,
Błażej Maciocha V miejsce,
Amelia Kucharz V miejsce.
Gratulujemy uzyskanych wyników i życzymy dalszych sukcesów!
Młodzież zapobiega pożarom - etap szkolny
W piątek 14 marca 2025 r. w obecności Pana Mariusza Bulicza - Prezesa OSP w Bukowinie, odbył się szkolny etap konkursu "Młodzież zapobiega pożarom". Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test wiedzy a rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych - klas I-IV oraz V-VIII.
Po podliczeniu wyników, kolejność przedstawiała się następująco:
1. Błażej Maciocha
2. Martyna Szymanik
3. Wiktor Przytuła
(kategoria klas I-IV)
1. Antoni Buza
1. Anna Kurko
3. Lena Leśniak
(kategoria klas V-VIII, dwa miejsca ex-aequo)
Gratulujemy wyników! Uczniowie Ci będą reprezentować szkołę w etapie gminnym.
Wycieczka do Rzeszowa
- 3
12 marca 2025r. uczniowie klas IV-VIII wyjechali do Rzeszowa, by tam celebrować obchodzone przed kilkoma dniami Święto Kobiet. Pierwszą atrakcją było kino. Film dostarczył wielu emocji, spostrzeżeń, refleksji. Można było dostrzec w nim walor edukacyjny, poznać nowe rzeczy, a także zwyczajnie pośmiać się. Po seansie filmowym uczniowie spędzili miło czas w kręgielni, która wyzwoliła mnóstwo aktywności, zabawy, śmiechu, uczyła współpracy i godnej rywalizacji. Całości dopełnił wspólny posiłek w punkcie gastronomicznym. Wszystkie zaplanowane atrakcje podczas tego wyjazdu, dostarczyły uczestnikom wielu wrażeń oraz powodów do uśmiechów, a także posłużyły integracji.
Międzyprzeszkolna Olimpiada Matematyczna
- 1
W środę 12 marca 2025 roku w Przedszkolu Katolickim im. Jana Pawła II w Biłgoraju odbył się finał dziewiątej edycji Międzyprzedszkolnej Olimpiady Matematycznej. W konkursie wzięło udział 40 dzieci z 20 przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. W rywalizacji wzięły udział sześciolatki z naszego oddziału przedszkonego a byli to: Mateusz Rakszawski i Oliwier Kucharz.
Dzieci zmierzyły się z zadaniami sprawdzającymi ich umiejętności matematyczne oraz logiczne myślenie. Nad przebiegiem rywalizacji czuwało jury, a dla wszystkich uczestników przygotowano drobne upominki i poczęstunek. Naszym sześciolatkom życzymy wielkich sukcesów w przyszłości i rozwijania talentów matematycznych.
II Powiatowy Konkurs Informatyczny "Programmer"
11 marca 2025 roku, już po raz drugi, odbył się zorganizowany przez RCEZ, Powiatowym Konkursie Informatycznym „Programmer”.
Skierowany był on do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych z powiatu biłgorajskiego i jest zachętą do rozwijania wiedzy i umiejętności związanych z programowaniem i językami programowania.
Konkurs składa się z etapu szkolnego - wyłaniającego trzech reprezentantów szkoły i etapu powiatowego, w którym najlepsi uczniowie uzyskują tytuły laureatów i finalistów Konkursu. Do biłgorajskiego "Elektryka" przybyło blisko 30 reprezentantów dziewięciu szkół podstawowych z terenu Ziemi Biłgorajskiej. Na rozwiązywanie zadań uczniowie mili 45 minut.
Zakres wiedzy i umiejętności wymaganych w Konkursie oparty przede wszystkim na podstawie programowej z informatyki w szkole podstawowej z zakresu programowania i wykorzystywania arkusza kalkulacyjnego podczas obliczeń.
Pytania związane były również z językami programowania Scratch, Python i C+.
Celami konkursu jest rozwijanie i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego; rozwijanie zainteresowań, uzdolnień i umiejętności programistycznych u uczniów; popularyzacja wiedzy związanej z programowaniem i językami programowania; kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania i pogłębiania wiedzy informatycznej; zapewnienie uczniom możliwości sprawdzenia własnego poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu programowania oraz przyczynienie się do lepszego przygotowania uczniów do nauki w szkołach wyższego stopnia. Naszą szkołę reprezentowali: Natalia Szymanik, Bartosz Pliszka oraz Błażej Mazur.
Dzień Kobiet
- 3
W niedzielę 9 marca w sali widowiskowej GOKSIR odbyła się gminna uroczystość z okazji Dnia Kobiet.
Nasi uczniowie z klasy III i VI przygotowani przez Panią Kazimierę Gałka wystąpili w przepięknym przedstawieniu "O królewnie Śnieżce", zachwycając publiczność swoją grą aktorską i zaangażowaniem. Losy pięknej i dobrej, lecz niestety znienawidzonej przez złą macochę Śnieżki oraz wesołych krasnali dostarczyły niezapomnianych emocji oglądającym a wybrzmiały morał zapadł głęboko w serca.
"Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych".
- 11
7 marca 2025 r. społeczność naszej szkoły wraz z przedstawicielami lokalnych władz i Radą Rodziców wzięła udział w XIII edycji największego biegu pamięci w Polsce.
Ideą projektu biegowo – edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest to oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.
Bieg poprzedzał apel upamiętniający tych, którzy oddali w obronie ojczyzny to co najcenniejsze; swoją wolność, a nawet życie.
Następnie uczniowie klas II - VIII wyruszyli na trasę, którą zabezpieczali druhowie z OSP Bukowina oraz przedstawiciele policji.
Najlepsi biegacze otrzymali z rąk Wójta Gminy Biszcza, oraz p. Dyrektor Szkoły pamiątkowe medale i koszulki. Wszyscy uczestnicy biegu zostali poczęstowani pysznymi łakociami i dostali naklejki - symbol biegu.
Zaangażowanie w projekt potwierdza, że idea i wartości, o które swoją walkę oparli Żołnierze Wyklęci są dzisiaj wciąż żywe i aktualne.